‹ Prev
Next ›
StarTech.com Sit-Stand Desk Converter - Large 35" Work Surface
Up to 30" Screen Support - 33.20 lb Load Capacity - 6.30" Height x 35.40" Width - Desktop, Tabletop - Black - Flexible
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- SIT STAND DESK CONVERTER: Equipped w/ a lever-controlled pneumatic spring and smooth adjustable height that can be locked at any position between 6.3" and 22" (160mm & 560mm) from the desk's surface
- NO ASSEMBLY: Convert desktop/tabletop into a sit-stand workstation w/large 35.4"x20.9" surface that has space for two 24" monitors on standard stands; Requires 35.4"x26" surface, holds 28lb (12.7kg)
- STURDY KEYBOARD TRAY: The surface area of 26.8" x 10.4" and weight capacity of 5lb, can fit a full size keyboard and mouse; w/ the included tools it can be adjusted to the user's ideal position
- GROMMET MONITOR MOUNTING: Ergonomic stand up desk converter w/incl grommet mounting hardware is compatible w/monitor arms like ARMDUAL/ARMPIVOT/ARMSLIM to support multiple displays (28lb total weight)
- CABLE MANAGEMENT: Standing desk converter w/ multiple integrated cable management loops to ensure cables are organized; Grommet hole cap with an entry point incl. for additional cable management
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ARMSTSLG |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Sit-Stand Desk Converter - Large 35" Work Surface |
| Marketing Information | This sit-stand desk converter, featuring a large work surface, lets you change your working position with ease, to enhance your comfort and productivity. Go from sitting to standing, with one smooth motion With a simple squeeze of a paddle, you can easily switch your position to sitting or standing, to keep a balanced level of movement. The workstation features a pneumatic spring arm that provides effortless movement - you simply raise or lower the platform with one squeeze of the lever. You can adjust the standing desk to match your exact height requirements, with a height adjustment range of 15.7" (399 mm). A cost-effective ergonomic solution Create an ergonomic work space at a fraction of the cost of a standing desk. Simply place the sit-stand desk converter on your existing work surface (minimum 26" depth), to enjoy the benefits of a height-adjustable standing desk. Flexible setup With a large 35" (wide) work surface, the sit-stand workstation gives you plenty of setup options, supporting two monitors (up to 24" each), or one monitor (up to 30"), with a generous weight capacity of 12.7 kg (28.1 lb.). You can also use the grommet hole and provided hardware to mount a monitor arm to the workstation. It supports many StarTech.com monitor arms including ARMDUAL, ARMPIVOT and ARMSLIM. The ARMSTSLG is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 22" |
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Maximum Load Capacity | 33.20 lb |
| Application/Usage | Monitor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor |
|
| Height | 6.30" |
| Width | 35.40" |
| Length | 26.20" |
| Weight (Approximate) | 39.90 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| REACH free of SVHC | Yes |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/armstslg_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/armstslg_rohs.pdf |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
StarTech.com Sit-Stand Desk Converter - Large 35" Work Surface
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.