- Multiple types of mounting options allow installation virtually anywhere
- Back wall prevents papers from slipping between cracks
- Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use
- Designed to hold letter-size items
<
>
Storex Stacking Wall Pocket
1 Pocket(s) - 7" Height x 4" Width x 13" Length - Stackable, BPA Free, PVC-free - Clear - Plastic - 1 Each
Product Code: STX70213U06C
Product Unit: Each
92 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH754 Stock Available
-
Product Code: BSN099535257 Stock Available
-
Product Code: GJO211204544 Stock Available
-
Product Code: GJO25500961448 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX85110907 Stock Available
-
Product Code: OEX8511429 Stock Available
-
Product Code: OEX9275313 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C677 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 70213U06C |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | Stacking Wall Pocket |
| Marketing Information | Maximize your home or office storage with this stacking wall pocket. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper - big or small - will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with letter-size items. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Total Number of Pockets | 1 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 4" |
| Length | 13" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
1 Pocket(s) - 7" Height x 4" Width x 13" Length - Stackable, BPA Free, PVC-free - Clear - Plastic - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.