- Made with durable yet lightweight, 14 lb. DuPont Tyvek that's tough enough to resist punctures, tears, moisture and chemicals for long-lasting performance
- Release strip so the recipient can easily access the contents yet maintain a secure close
- Self-seal, Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately on contact
- Peel-off strip to protect adhesive from dust for a longer shelf life
<
>
Survivor® 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure
Catalog - #13 1/2 - 10" Width x 13" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box
Product Code: QUAR1580
Product Unit: BX1
17 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BOSSTCR211514165 Stock Available
-
Product Code: BRTTN6302 Stock Available
-
Product Code: BSN366128540 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT244 Stock Available
-
Product Code: OEX85110944 Stock Available
-
Product Code: PIL310202274 Stock Available
-
Product Code: QUAR166028 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901917 Stock Available
-
Product Code: SAN32701Out of Stock
-
Product Code: WAU2027054 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | R1580 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Survivor® |
| Product Name | 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure |
| Marketing Information | 10" x 13" catalog mailers are made with 14 lb. DuPont Tyvek and feature a Redi-Strip closure. Protective material is strong and durable enough to easily withstand the most grueling conditions and resists punctures, tears and moisture. Everyday mailers provide a highly effective and useful way to send important information and items whether from home or work. They can help increase the effectiveness of your important mailings and the assurance that your contents will be delivered. Redi-Strip closure requires no moisture for a secure seal and features a release strip for quick, easy opening. Lightweight construction could help you save on shipping costs. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #13 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #13 1/2 - 10" Width x 13" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box