- Highest percentage of rubber content and greatest number of bands per pound
- Softest stretch available to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS); longest-lasting
- Exceeds Federal Specification AA-131-B
- Made in USA using globally sourced materials
- 3" x 1/16"; approximately 2,205
<
>
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands
Size: #18 - 3" Length x 0.1" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 2205 / Box
Product Code: ALL20185
Product Unit: BX1
39 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ALL2016527 Stock Available
-
Product Code: ALL20335152 Stock Available
-
Product Code: BSN15738119 Stock Available
-
Product Code: BSN15739508 Stock Available
-
Product Code: BSN157431186 Stock Available
-
Product Code: BSN15745947 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LB374 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB879 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN278 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN297 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 20185 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold Rubber Bands |
| Marketing Information | No. 18 rubber bands with the softest stretch offer the highest percentage of rubber content and the greatest number of pieces per pound. Pale Crepe Gold is highly recommended for repeated application and for packaging pliable goods where a soft hold is most important. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 2205 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #18 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Golden Crepe |
| Width | 0.1" |
| Length | 3" |
Miscellaneous
| Additional Information | Easiest stretch for help prevent Carpal Tunnel Syndrome |
| Certifications & Standards | Exceeds Federal Specification AA-131-B |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |