‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands
Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 1 Box
137 Stock Available
- Highest percentage of rubber content and greatest number of bands per pound
- Softest stretch available to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS); longest-lasting
- Exceeds Federal Specification AA-131-B
- Made in USA using globally sourced materials
- 3-1/2" x 1/8"; approximately 970
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 20335 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold Rubber Bands |
| Marketing Information | No. 33 rubber bands with the softest stretch offer the highest percentage of rubber content and the greatest number of pieces per pound. Pale Crepe Gold is highly recommended for repeated application and for packaging pliable goods where a soft hold is most important. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #33 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Golden Crepe |
| Width | 0.1" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Additional Information | Easiest stretch for help prevent Carpal Tunnel Syndrome |
| Certifications & Standards | Exceeds Federal Specification AA-131-B |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL2016524 Stock Available
-
Product Code: ALL2018539 Stock Available
-
Product Code: BSN15738150 Stock Available
-
Product Code: BSN15739453 Stock Available
-
Product Code: BSN157432171 Stock Available
-
Product Code: BSN15745846 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB9429 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LB207 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB2110 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL2016524 Stock Available
-
Product Code: ALL2018539 Stock Available
-
Product Code: BSN15738150 Stock Available
-
Product Code: BSN15739453 Stock Available
-
Product Code: BSN157432171 Stock Available
-
Product Code: BSN15745846 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB9429 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LB207 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB2110 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available