‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 300 / Box
184 Stock Available
- Highest percentage of rubber content and greatest number of bands per pound
- Softest stretch available to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS); longest-lasting
- Exceeds Federal Specification AA-131-B
- Made in USA using globally sourced materials
- 7" x 1/8"; approximately 300 bands
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 21405 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold Rubber Bands |
| Marketing Information | No. 117B rubber bands with the softest stretch offer the highest percentage of rubber content and the greatest number of pieces per pound. Pale Crepe Gold is highly recommended for repeated application and for packaging pliable goods where a soft hold is most important. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 300 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Golden Crepe |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Additional Information | Easiest stretch for help prevent Carpal Tunnel Syndrome |
| Certifications & Standards | Exceeds Federal Specification AA-131-B |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL20335137 Stock Available
-
Product Code: ALL2064589 Stock Available
-
Product Code: BSN28650677 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT2211 Stock Available
-
Product Code: CNMLS100TS151 Stock Available
-
Product Code: DPSR3027Out of Stock
-
Product Code: KCC2127122412 Stock Available
-
Product Code: OEX851101213 Stock Available
-
Product Code: VCT119035 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL20335137 Stock Available
-
Product Code: ALL2064589 Stock Available
-
Product Code: BSN28650677 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT2211 Stock Available
-
Product Code: CNMLS100TS151 Stock Available
-
Product Code: DPSR3027Out of Stock
-
Product Code: KCC2127122412 Stock Available
-
Product Code: OEX851101213 Stock Available
-
Product Code: VCT119035 Stock Available