‹ Prev
Next ›
Artistic Second Sight Clear Desk Protectors
Rectangular - 40" Width x 25" Depth - Plastic - Clear
54 Stock Available
- Makes an ideal desk pad and blotter protector
- Protects all your documents and projects
- Easily trim it to any smaller size
- Can be used with dry-erase markers
- Hang on wall where static attraction will keep papers in place
Product Details
General Information
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Manufacturer Part Number | SS2540 |
| Manufacturer Website Address | http://www.artistic-products.com |
| Brand Name | Artistic |
| Product Line | Second Sight |
| Product Name | Second Sight Clear Desk Protectors |
| Marketing Information | Clear desk protector makes an ideal desk pad and blotter protector or you can use it to protect drawings, maps, artwork, reference lists and more. Easily trim it to any smaller size. Desk protector can be used with a dry-erase marker. Hang it on a wall where static attraction will keep papers in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad |
Product Information
| Shape | Rectangular |
| Features | Trimmable |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Width | 40" |
| Depth | 25" |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Artistic Second Sight Clear Desk Protectors
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN24306696 Stock Available
-
Product Code: DXECM168401 Stock Available
-
Product Code: FEL6011279 Stock Available
-
Product Code: LLR19764124 Stock Available
-
Product Code: NES350704958 Stock Available
-
Product Code: OIC2132282 Stock Available
-
Product Code: RED3350274 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN24306696 Stock Available
-
Product Code: DXECM168401 Stock Available
-
Product Code: FEL6011279 Stock Available
-
Product Code: LLR19764124 Stock Available
-
Product Code: NES350704958 Stock Available
-
Product Code: OIC2132282 Stock Available
-
Product Code: RED3350274 Stock Available