‹ Prev
Next ›
Fellowes Wire 3" Letter Tray
Compartment Size : 8.50" x 11" x 3" - 3" Height x 10" Width x 14.13" Depth - Desktop - Stackable - Black - Steel - 1 Each
79 Stock Available
- Ideal for organizing files, mail, memos and more
- Use in your pantry, closet, laundry room, or desk area
- Made from durable steel
- Stack multiple trays with the help of Fellowes stacker posts (not included)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 60112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Wire 3" Letter Tray |
| Marketing Information | Contemporary wire design of these letter-size trays provides open visual access to documents and files. Wire design will not collect dust and dirt. Stack vertically with Fellowes Wire Desk Tray Supports (sold separately) that correspond to tray size. Steel tray is 100 percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Tray |
Product Information
| Compartment Height | 8.50" |
| Compartment Width | 11" |
| Compartment Depth | 3" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 3" |
| Width | 10" |
| Depth | 14.13" |
| Weight (Approximate) | 10.72 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Fellowes Wire 3" Letter Tray
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACM13901603 Stock Available
-
Product Code: AOPSS254054 Stock Available
-
Product Code: CNMCARTRIDGE13727 Stock Available
-
Product Code: COS032962117 Stock Available
-
Product Code: FEL593390199 Stock Available
-
Product Code: PIL8406537 Stock Available
-
Product Code: QUA46071318 Stock Available
-
Product Code: SAN1884739172 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM13901603 Stock Available
-
Product Code: AOPSS254054 Stock Available
-
Product Code: CNMCARTRIDGE13727 Stock Available
-
Product Code: COS032962117 Stock Available
-
Product Code: FEL593390199 Stock Available
-
Product Code: PIL8406537 Stock Available
-
Product Code: QUA46071318 Stock Available
-
Product Code: SAN1884739172 Stock Available