- Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with clear, RipProof reinforced tabs
- Side tabs are printed Allstate Style on both sides; binding edge is unpunched
- Tabs: Printed - 31; quantity: 25 / Pack
- 20% post-consumer material
<
>
Avery® Alllstate Style Individual Legal Dividers
25 x Divider(s) - Side Tab(s) - 31 - 1 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - Paper Divider - White Tab(s) - 20% Recycled - 1 Pack
Product Code: AVE82229
Product Unit: PK1
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Total Number of Dividers: 25
Tab Title: 31
Tabs per Set: 1
Also Consider
-
Product Code: AVE0102337 Stock Available
-
Product Code: AVE01401188 Stock Available
-
Product Code: AVE0140279 Stock Available
-
Product Code: AVE01403112 Stock Available
-
Product Code: AVE0140599 Stock Available
-
Product Code: AVE11911244 Stock Available
-
Product Code: OEXNMP112032 Stock Available
-
Product Code: PFX1536GAM15 Stock Available
-
Product Code: PFXFM3138 Stock Available
-
Product Code: SWMHUN5558440 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82229 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Alllstate Style Individual Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear RipProof reinforced tabs. Side tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | 31 |
| Tabs per Set | 1 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |