- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
<
>
Avery® Durable Binder - DuraHinge
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 220 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Slant D-Ring - Pocket: 2, Internal - Green - 1.13 lb - Recycled - Gap-free Ring, Stacked Pocket, Rivet - 1 Each
Product Code: AVE27253
Product Unit: Each
168 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE7958550 Stock Available
-
Product Code: BSN16501992 Stock Available
-
Product Code: BSN3310853 Stock Available
-
Product Code: BSN366128510 Stock Available
-
Product Code: BSN652594170 Stock Available
-
Product Code: BSN65368642 Stock Available
-
Product Code: MMM1426556 Stock Available
-
Product Code: OXF0473679 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | H311-10-GN |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable |
| Product Name | Durable Binder - DuraHinge |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The rings hold up to 220 sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 220 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Slant D-Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Green |
| Weight (Approximate) | 1.13 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 42% |
| Post-consumer-waste% | 42% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Also Consider
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.