‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Shipping / Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Dispenser Included - Handheld Dispenser - Moisture Resistant, Split Resistant - For Sealing, Shipping, Packing - 6 / Pack
460 Stock Available
- 20X stronger than acrylic packaging tape; Scotch Brand's strongest Clear-to-core packaging tape
- Split-resistant, burst-resistant and moisture-resistant for long-lasting performance
- Great choice for your most critical packaging tape needs
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Clear; Size: 2" x 22.2 yards on a 1-1/2" core; 6 Rolls with Dispensers
Select Product Options
Packaged Quantity: 6 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 1426 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping / Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. This tape offers 20 times the strength of acrylic tapes (in sheer holding adhesion power compared to acrylic tapes based on ASTM D3654) so you can seal your boxes with confidence. It seals seams with one strip and keeps boxes closed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Each tape roll comes on a convenient, refillable dispenser in a smaller size that is easy to store. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Dispenser Included | Yes |
| Dispenser Type | Handheld |
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Heavy-Duty Shipping / Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3295326702 Stock Available
-
Product Code: BSN366125880 Stock Available
-
Product Code: ITA602335588 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: OEX94914967 Stock Available
-
Product Code: PAC103026618 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247187 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295326702 Stock Available
-
Product Code: BSN366125880 Stock Available
-
Product Code: ITA602335588 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: OEX94914967 Stock Available
-
Product Code: PAC103026618 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247187 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock