‹ Prev
Next ›
Avery® Heavy Duty Binder 2" , One Touch™ Locking D Rings, Black
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 540 Sheet Capacity - Fastener: Ring - Pocket: 4, Internal - Polypropylene - Black - Recycled - Label Holder, Pocket, One Touch Ring, Heavy Duty, Long Lasting, Tear Resistant, Split Resistant, Locking Ring - 1 Each
18 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79992 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy Duty Binder 2" , One Touch™ Locking D Rings, Black |
| Marketing Information | This Heavy-Duty Binder is perfect for extended use and features a label holder for easy reference when on a shelf. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Four clear interior pockets offer extra storage for loose and unpunched papers. Wider front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors. The strong, 2" One Touch rings hold up to 540 sheets of paper and can be opened and closed easily when you need to add or remove pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 540 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Heavy Duty Binder 2" , One Touch™ Locking D Rings, Black
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE05726BD264 Stock Available
-
Product Code: AVE4797651 Stock Available
-
Product Code: AVE7999146 Stock Available
-
Product Code: BICMPLWP2417266 Stock Available
-
Product Code: MMM1456243 Stock Available
-
Product Code: OEX851101213 Stock Available
-
Product Code: OIC210225 Stock Available
-
Product Code: SAN2089Out of Stock
-
Product Code: SAN3270721 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE05726BD264 Stock Available
-
Product Code: AVE4797651 Stock Available
-
Product Code: AVE7999146 Stock Available
-
Product Code: BICMPLWP2417266 Stock Available
-
Product Code: MMM1456243 Stock Available
-
Product Code: OEX851101213 Stock Available
-
Product Code: OIC210225 Stock Available
-
Product Code: SAN2089Out of Stock
-
Product Code: SAN3270721 Stock Available