‹ Prev
Next ›
Avery® Pin-Style Name Badges
3 1/2" x 2 1/4" - White, Clear - 1 Box
16 Stock Available
- Make professional-looking name badges using inkjet or laser printers
- Ideal for meetings, seminars, conventions and more
- 8-1/2" x 11" microperforated insert sheets tear cleanly
- Easy-to-Load Pocket makes inserting badges easy
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | CB7-OC |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Pin-Style Name Badges |
| Marketing Information | Make professional-looking name badges using inkjet or laser printers with these Pin-Style Name Badges. The rigid aspect of these badge holders make them ideal for meetings, seminars, conventions and other events. The 8-1/2" x 11" microperforated insert sheets tear cleanly. Badge holders are top-loading. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Badge Insert |
Product Information
| Sheet Size | 3 1/2" x 2 1/4" |
| Print Technology |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Width | 1.8" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Compatibility |
Laser And Inkjet Printers |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Avery® Pin-Style Name Badges
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE530246 Stock Available
-
Product Code: BSN267406707 Stock Available
-
Product Code: BSN42122211 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92517 Stock Available
-
Product Code: FAO9058911 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK758 Stock Available
-
Product Code: OIC9981478 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE530246 Stock Available
-
Product Code: BSN267406707 Stock Available
-
Product Code: BSN42122211 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92517 Stock Available
-
Product Code: FAO9058911 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK758 Stock Available
-
Product Code: OIC9981478 Stock Available