‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics, Construction - AAA - 1 / Pack
517 Stock Available
- Long-lasting, reliable power source for high-drain devices
- Holds power for up to 7 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury
- Industrial-grade
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN92 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AAA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.38 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Singapore |
Description
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN3295326702 Stock Available
-
Product Code: BSN366125880 Stock Available
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: ITA602335590 Stock Available
-
Product Code: KCC030764788 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295326702 Stock Available
-
Product Code: BSN366125880 Stock Available
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: ITA602335590 Stock Available
-
Product Code: KCC030764788 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available