‹ Prev
Next ›
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
For Eyeglasses, Binocular, Monitor, Reading Glasses, Camera Lens - Pre-moistened, Anti-fog, Anti-static, Silicone-free, Individually Wrapped - Multi/ - 100 / Box
2366 Stock Available
- Pre-moistened to clean all glass and plastic surfaces
- Typical uses: eyeglasses, safety glasses, smartphones, tablets and other electronic devices
- Conveniently packaged individually so you can take anywhere
- Comes in a box that can double as gravity-feed dispenser for your countertop or wall-mounted for easy dispensing
- Do not use with contact lenses; Contains isopropyl alcohol
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bausch & Lomb, Inc |
| Manufacturer Part Number | 8574GM |
| Manufacturer Website Address | http://www.bausch.com |
| Brand Name | Bausch + Lomb |
| Product Line | Sight Savers |
| Product Name | Sight Savers Lens Cleaning Tissues |
| Marketing Information | Keep glass or plastic lenses spotless with antifog, antistatic cleaner. Pre-moistened cleaning tissues are designed for use on eyeglasses, computer monitors, reading glasses, camera lenses and more. They should not be used with contact lenses because they contain isopropyl alcohol. Tissues are silicone-free, antifog and antistatic. Each tissue is individually packaged. Dispenser box can be attached to the wall or placed on countertop. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Lens Cleaner |
Product Information
| Quantity Per Container | / |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Multi |
| Height | 5.4" |
| Width | 9" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 11.36 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | Size: 5"x8" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: CPCUS03563ACT52 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92517 Stock Available
-
Product Code: FOL1014169 Stock Available
-
Product Code: GJO2540096363 Stock Available
-
Product Code: GPC23000890 Stock Available
-
Product Code: ITD100718296 Stock Available
-
Product Code: KCC030764788 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CPCUS03563ACT52 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92517 Stock Available
-
Product Code: FOL1014169 Stock Available
-
Product Code: GJO2540096363 Stock Available
-
Product Code: GPC23000890 Stock Available
-
Product Code: ITD100718296 Stock Available
-
Product Code: KCC030764788 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available