‹ Prev
Next ›
Business Source 12" Ruler
12" Length x 1.3" Width - 1/16 Graduations - Metric, Imperial Measuring System - Plastic - White - 1 Each
3905 Stock Available
- Easy-to-read numbers are clearly defined for precise measurements
- Extra margins help you accurately measure from beginning to end
- Shatterproof construction allows safe use by children and adults
- Slot and hole allow convenient storage in 3-ring binders
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32365 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 12" Ruler |
| Marketing Information | Plastic ruler is durable and shatterproof. Both sides feature raised beveled edges. One side has Imperial measurements with 1/16" markings. Measurements on the other side are in millimeters. Slot and hole in the middle of the ruler allow storage in three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ruler |
Product Information
| Length | 12" |
| Width | 1.3" |
| Graduations | 1/16 |
| Measurement System |
|
| Measuring Edge | Double |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
limited 1 yr |
Description
Business Source 12" Ruler
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10347 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414257 Stock Available
-
Product Code: BSN3655148651 Stock Available
-
Product Code: BSN366126949 Stock Available
-
Product Code: BSN656474432 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910870 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91920 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92454 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10347 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414257 Stock Available
-
Product Code: BSN3655148651 Stock Available
-
Product Code: BSN366126949 Stock Available
-
Product Code: BSN656474432 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910870 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91920 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92454 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available