‹ Prev
Next ›
Business Source Electric Pencil Sharpener
Helical - AC Adapter Powered - 3.9" Height x 4.5" Width - Black - 1 Each
317 Stock Available
- Powerful blade produces consistently sharp point
- Large shavings cup minimizes need for disposal
- Auto shutoff prevents overheating for lasting use
- Contemporary style blends seamlessly into any modern room
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 02869 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Electric pencil sharpener features a powerful yet quiet helical blade that's made with strong steel to quickly produce a sharp point. Large shavings cup allows continuous sharpening with fewer trips to empty your shavings. Automatic shutoff protects the sharpener from overheating to ensure consistent performance. Pencil sharpener with an included AC adapter utilizes a contemporary design for use in any modern room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Application/Usage | Pencil |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.9" |
| Width | 4.5" |
| Length | 7.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
Business Source Electric Pencil Sharpener
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10357 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414315 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054613 Stock Available
-
Product Code: BSN533661556 Stock Available
-
Product Code: DIX138301145 Stock Available
-
Product Code: GPC16560136 Stock Available
-
Product Code: KCC47031267 Stock Available
-
Product Code: SAN20045Out of Stock
-
Product Code: TOP802031 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACM166819 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS11HC4 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4CHROME8 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4GOLD14 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4PURPLEM8 Stock Available
-
Product Code: BSN02870Out of Stock
-
Product Code: EPI1799X5 Stock Available
-
Product Code: EPI19501X95 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10357 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414315 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054613 Stock Available
-
Product Code: BSN533661556 Stock Available
-
Product Code: DIX138301145 Stock Available
-
Product Code: GPC16560136 Stock Available
-
Product Code: KCC47031267 Stock Available
-
Product Code: SAN20045Out of Stock
-
Product Code: TOP802031 Stock Available