‹ Prev
Next ›
Business Source Non-Skid Paper Clips
Standard - No. 1 - 0.4" Length x 1.3" Width - Silver - Steel - 100/Box - 10 / Pack
1523 Stock Available
- Electrogalvanized steel resists rust and corrosion for long-term use
- Ridged, nonskid finish resists slipping for secure attachment
- Sturdy wire construction resists bending to maintain proper hold
- Perfect for home, office and school use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 65365 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Non-Skid Paper Clips |
| Marketing Information | Paper clips feature an elliptical shape that allows the lighter gauge wire to hold papers together as effectively as most heavier-gauge wire paper clips. They are made of electrogalvanized steel wire. Paper clips are coated to resist rust and corrosion. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Paper Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Standard |
| Size Number | No. 1 |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Width | 1.3" |
| Length | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Business Source Non-Skid Paper Clips
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN3295326606 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4552 Stock Available
-
Product Code: BSN3655148822 Stock Available
-
Product Code: BSN366126243 Stock Available
-
Product Code: BSN533661557 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910993 Stock Available
-
Product Code: ITA602335448 Stock Available
-
Product Code: KCC030764664 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACC72131179 Stock Available
-
Product Code: ACC72132177 Stock Available
-
Product Code: ACC72133161 Stock Available
-
Product Code: ACC72320530 Stock Available
-
Product Code: BSN375101066 Stock Available
-
Product Code: GEMPC0300197 Stock Available
-
Product Code: GEMPC0600164 Stock Available
-
Product Code: OIC97211131 Stock Available
-
Product Code: UBR3684U062483 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295326606 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4552 Stock Available
-
Product Code: BSN3655148822 Stock Available
-
Product Code: BSN366126243 Stock Available
-
Product Code: BSN533661557 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910993 Stock Available
-
Product Code: ITA602335448 Stock Available
-
Product Code: KCC030764664 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available