‹ Prev
Next ›
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
91 Stock Available
- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Sturdy, 24 lb. stock withstands abuse during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04646 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Plain Peel/Seal Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE536676 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK8458 Stock Available
-
Product Code: BSN3295326702 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055524 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143869 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221729 Stock Available
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911489 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: OEX9885075 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE536676 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK8458 Stock Available
-
Product Code: BSN3295326702 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055524 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143869 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221729 Stock Available
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911489 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: OEX9885075 Stock Available