- High elasticity offers 700% stretch to secure wide variety of materials
- Durable material varies 30% after stretching for reusable performance
- High-quality construction stays strong to provide consistent hold
- Perfect for daily use and industrial applications
<
>
Business Source Quality Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
Product Code: BSN15729
Product Unit: PK1
1694 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN157482711 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134036 Stock Available
-
Product Code: BSN3655219443 Stock Available
-
Product Code: BSN366128540 Stock Available
-
Product Code: BSN53366532 Stock Available
-
Product Code: BSN656392151 Stock Available
-
Product Code: BSN6564912733 Stock Available
-
Product Code: ITA300351660 Stock Available
-
Product Code: OEX85110944 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 15729 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Features | Sustainable |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Crepe |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Alternative Products
-
Product Code: ALL00699349 Stock Available
-
Product Code: ALL21405147 Stock Available
-
Product Code: ALL25405155 Stock Available
-
Product Code: ALL2707545 Stock Available
-
Product Code: ALL2740533 Stock Available
-
Product Code: ALL37176278 Stock Available
-
Product Code: BSN15727708 Stock Available