- Versatile writing surface for on-the-go
- Secure forms and other important documents with sturdy metal clip
- Spring mechanism on clip for easy access
- Sides lined with Imperial and metric markings for easy measuring
- Durable plastic for lasting use
<
>
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Spring Clip - Plastic - Blue - 1 Each
Product Code: BSN01863
Product Unit: Each
1661 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN01867638 Stock Available
-
Product Code: BSN65260677 Stock Available
-
Product Code: OEX9885074 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159877 Stock Available
-
Product Code: STK39805250 Stock Available
-
Product Code: TRPMR2208G5 Stock Available
-
Product Code: ZEB22210824 Stock Available
-
Product Code: ZEB22220441 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 01863 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Spring Clip Plastic Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard provides a stylish, functional way to write when you're on-the-go and working without the convenience of a desk. Sturdy spring clip secures paper and is made of durable metal. Aligned eyelets on the clip make it easy to hang up and store. One long side is screen-printed in Imperial ruler markings in 1/16" up to 11" for handy measurements. The other side has centimeter markings up to 27 cm. Clipboard is made of durable molded plastic for lasting use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Material | Metal |
| Clip Type | Spring Clip |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Also Consider
-
Product Code: BSN018602693 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX223 Stock Available
-
Product Code: BSN018612634 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX219 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX137 Stock Available
-
Product Code: BSN49269207 Stock Available
-
Product Code: OIC832158 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508448 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX73 Stock Available
-
Product Code: BSN28554147 Stock Available
-
Product Code: BSN656371538 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD256 Stock Available
-
Product Code: OIC83100177 Stock Available
-
Product Code: SAU0571287 Stock Available
-
Product Code: SAU0571368 Stock Available
-
Product Code: SAU2254049 Stock Available
-
Product Code: SAU2354069 Stock Available