‹ Prev
Next ›
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
197 Stock Available
- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Shatterproof Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN018603072 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX255 Stock Available
-
Product Code: BSN018611987 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX164 Stock Available
-
Product Code: BSN018631277 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX105 Stock Available
-
Product Code: OIC83215Out of Stock
Also Consider
-
Product Code: AVE536681 Stock Available
-
Product Code: BICGSM240BK78 Stock Available
-
Product Code: BSN3295326573 Stock Available
-
Product Code: BSN425851915 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH3157 Stock Available
-
Product Code: ITA386483280 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508319 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX53 Stock Available
-
Product Code: BSN285541244 Stock Available
-
Product Code: BSN65637963 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD159 Stock Available
-
Product Code: OIC83100153 Stock Available
-
Product Code: SAU0571272 Stock Available
-
Product Code: SAU0571365 Stock Available
-
Product Code: SAU225404 Stock Available
-
Product Code: SAU2354037 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE536681 Stock Available
-
Product Code: BICGSM240BK78 Stock Available
-
Product Code: BSN3295326573 Stock Available
-
Product Code: BSN425851915 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH3157 Stock Available
-
Product Code: ITA386483280 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available