‹ Prev
Next ›
Deflecto Classic Image Double-Sided Sign Holder
8.5" Width x 11" Height - Rectangular Shape - Self-standing, Bottom Loading - Indoor, Outdoor - Plastic - Clear - 1 Each
96 Stock Available
- Protects signs from stains, scratches and tears
- Advertise your message from both sides
- Bottom-loading, self-standing design makes it easy to use
- Ideal for retailers, restaurants, trade shows and hospitals
- Made of durable, clear plastic
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 69201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Classic Image |
| Product Name | Classic Image Double-Sided Sign Holder |
| Marketing Information | Stand-up sign holder is ideal for retailers, restaurants, trade shows and hospitals. Bottom-loading, self-standing design makes it easy to use. Sign holder requires no hardware to install. Simply insert sign and set on counter or desktop. Transparent sign holder is made of durable, clear plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sign Holder |
Product Information
| Shape | Rectangular |
| Placement |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Portrait |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Deflecto Classic Image Double-Sided Sign Holder
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE0540135 Stock Available
-
Product Code: BSN49269222 Stock Available
-
Product Code: BSN656474637 Stock Available
-
Product Code: IMP920535 Stock Available
-
Product Code: ITA361813928 Stock Available
-
Product Code: OEX851101244 Stock Available
-
Product Code: PIL3105719 Stock Available
-
Product Code: QUA3768214 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0540135 Stock Available
-
Product Code: BSN49269222 Stock Available
-
Product Code: BSN656474637 Stock Available
-
Product Code: IMP920535 Stock Available
-
Product Code: ITA361813928 Stock Available
-
Product Code: OEX851101244 Stock Available
-
Product Code: PIL3105719 Stock Available
-
Product Code: QUA3768214 Stock Available