- Perfect for elegant presentations, resumes and business documents
- Compatible with laser/inkjet printers and copiers
- Watermarked to signify quality and distinction
- Lignin-free and acid-free
- FSC Certified
<
>
Classic Premium Paper - White
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Linen - Watermarked, No Cotton Content, Acid-free, Ream-wrapped - Solar White - 500 / Ream
Product Code: NEE06051
Product Unit: RM1
131 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE05202363 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2804 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A814 Stock Available
-
Product Code: HEWW1480A690 Stock Available
-
Product Code: OEX85110918 Stock Available
-
Product Code: OEXNMP112032 Stock Available
-
Product Code: PFXFM3138 Stock Available
-
Product Code: PIL3534999 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 06051 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Classic |
| Product Name | Premium Paper - White |
| Marketing Information | Classic Linen Paper offers sensible luxury with a consistent visual linen texture and performance reliability. Perfect for elegant presentations, resumes and business documents. In addition to the subtle, elegant linen finish, this quality paper is also watermarked and acid-free. Use in laser printers, inkjet printers and high-speed copiers. 24 lb. paper is made with 100 percent renewable energy and is Green-E Certified, Green Seal Certified and Carbon Neutral Plus. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
| Surface Finish | Linen |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Solar White |
| Weight (Approximate) | 24 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Linen - Watermarked, No Cotton Content, Acid-free, Ream-wrapped - Solar White - 500 / Ream