‹ Prev
Next ›
Classroom Keepers 30-Slot Mailbox
30 Pocket(s) - Compartment Size : 1.80" x 12.50" x 10" - 21" Height x 31.63" Width x 12.75" Depth - 70% Recycled - Blue - 1 Each
12 Stock Available
- Easy to assemble and designed to hold a variety of materials
- 30 compartments with individual name tabs measure 10"W x 12-1/2"D x 1-3/4"H
- Mix and match with other mailboxes to get the right number for your class size
- Wall-mountable
- Recycled and recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 001318 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Classroom Keepers |
| Product Name | 30-Slot Mailbox |
| Marketing Information | Classroom mailbox is great for organizing materials by student, subject or class period. Each mailbox is designed with an individual name tab for each slot. Mix and match with other mailboxes to get the right number for your classroom. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mailroom Sorter |
Product Information
| Total Number of Pockets | 30 |
| Compartment Height | 1.80" |
| Compartment Width | 12.50" |
| Compartment Depth | 10" |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Mail Sorter |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 21" |
| Width | 31.63" |
| Depth | 12.75" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 70% |
| Post-consumer-waste% | 60% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Classroom Keepers 30-Slot Mailbox
Also Consider
-
Product Code: ACM1597152 Stock Available
-
Product Code: MMM1426491 Stock Available
-
Product Code: MMM17206ES601 Stock Available
-
Product Code: OEX12062662 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: OIC92515Out of Stock
-
Product Code: SWI354501935 Stock Available
-
Product Code: VEK9182443 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM1597152 Stock Available
-
Product Code: MMM1426491 Stock Available
-
Product Code: MMM17206ES601 Stock Available
-
Product Code: OEX12062662 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: OIC92515Out of Stock
-
Product Code: SWI354501935 Stock Available
-
Product Code: VEK9182443 Stock Available