‹ Prev
Next ›
C-Line Full Tab Cut Letter File Jacket
8 1/2" x 11" - 225 Sheets Capacity - 1" Expansion - 1" Fastener Capacity - Lime Green, Amber Orange, Steel Blue, Raspberry Red, Charcoal Gray - Acid-free, Document Tray, Archival-safe - 10 / Pack
5 Stock Available
- Full-length tab and area on front allow easy identification
- Write-on technology works with pencil, ballpoint pen or permanent marker
- V-cut front provides convenient access to documents inside
- Bright colors make it easy to find the folder you need
- 1" expansion holds up to 225 sheets
Product Details
General Information
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | 63160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.c-lineproducts.com |
| Brand Name | C-Line |
| Product Name | Write-on Poly File Jackets |
| Marketing Information | Expanding poly file folders make big filing jobs easier. Full-length tab and area on front allow easy identification of folder contents, thanks to write-on technology that works with pencil, ballpoint pen or permanent marker. Designer V-cut front provides convenient access to documents inside. Bright colors make it easy to find the folder you need with an assortment of amber orange, lime green, charcoal gray, raspberry red and steel blue. Folder is sealed on three sides and features a 1" expansion to hold up to 225 sheets. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 225 Sheets |
| Expansion Size | 1" |
| Fastener Capacity | 1" |
| Tab Cut | Full |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault. |
Description
C-Line Full Tab Cut Letter File Jacket
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE0550432 Stock Available
-
Product Code: BICGDEMP41ASST233 Stock Available
-
Product Code: BSN17532658 Stock Available
-
Product Code: BSN261372 Stock Available
-
Product Code: FAO901674 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: QRT920335301 Stock Available
-
Product Code: SMD89505176 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0550432 Stock Available
-
Product Code: BICGDEMP41ASST233 Stock Available
-
Product Code: BSN17532658 Stock Available
-
Product Code: BSN261372 Stock Available
-
Product Code: FAO901674 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: QRT920335301 Stock Available
-
Product Code: SMD89505176 Stock Available