‹ Prev
Next ›
Smead Letter File Jacket
8 1/2" x 11" - Poly - Clear, Green, Red, Yellow, Blue - Acid-free, Translucent - 5 / Pack
176 Stock Available
- Easily organize papers in 3-ring binders without hole punching
- Diagonal slash pockets on both sides keep documents secure
- Slash pockets allow easy removal of papers
- Durable poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean
- Assortment: one each of blue, clear, green, pink and yellow
Select Product Options
Color: Blue,Clear,Green,Red,Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 89505 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | 3-Hole Poly Slash Jackets |
| Marketing Information | Poly slash jacket offers a quick way to put papers into three-ring binders without punching them. Transparent diagonal slash pockets on both sides of each jacket keep documents safe while making it easy to put them in and pull them out as needed. Jacket is acid-free. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Poly |
| Height | 11 1/4" |
| Width | 9 1/4" |
| Weight (Approximate) | 5.41 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Smead Letter File Jacket
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE0540135 Stock Available
-
Product Code: AVE0540430 Stock Available
-
Product Code: AVE05604121 Stock Available
-
Product Code: BICVCGN11BK228 Stock Available
-
Product Code: BSN099554827 Stock Available
-
Product Code: BSN099561663 Stock Available
-
Product Code: BSN099573381 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C561 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0540135 Stock Available
-
Product Code: AVE0540430 Stock Available
-
Product Code: AVE05604121 Stock Available
-
Product Code: BICVCGN11BK228 Stock Available
-
Product Code: BSN099554827 Stock Available
-
Product Code: BSN099561663 Stock Available
-
Product Code: BSN099573381 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C561 Stock Available