‹ Prev
Next ›
Clorox Disinfecting Bathroom Foamer with Bleach
For Bathroom - Spray - 30 fl oz (0.9 quart) - Ocean Mist Scent - Recommended For: Soap Scum Remover, Stain Remover, Grease Remover, Mold Remover, Mildew Remover, Germs Remover, Bacteria Remover, Dirt Remover, Grime Remover - Disinfectant - Clear Spray Bottle - 1 Each
622 Stock Available
- Common household mold and mildew that can be found in showers, tubs or sinks is no match for this Bleach Foamer Bathroom Spray; packaging may vary
- Foam coverage easily removes soap scum and mold and mildew stains in your bathroom - no scrubbing required
- Tackles stains on most bathroom surfaces as the foam penetrates and removes soap scum, dirt and grime
- Kills 99.9% of germs such as staphylococcus aureus (staph), streptococcus pyogenes (strep) and trichophyton mentagrophytes (athletes foot fungus)
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 30614 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | Clorox |
| Product Name | Disinfecting Bathroom Foamer with Bleach |
| Marketing Information | Get the power of Clorox bleach in a penetrating foam formula for a scrub-free clean. Clorox Bleach Foamer Bathroom Spray kills mold and mildew and disinfects 99.9 percent of germs when used as directed on hard, nonporous surfaces, leaving your bathroom sparkling clean. Powered by Clorox Bleach, this bathroom foamer cleaner easily cuts through dirt, grime and soap scum. It also removes mold and mildew stains with less scrubbing so it is perfect for freshening and cleaning tubs, glazed tile, toilets, sinks and counters. Disinfecting spray kills germs commonly found in the bathroom such as staph, strep and athlete's foot fungus. Smart Tube technology ensures you spray every stain fighting drop. Ocean Mist scent leaves your bathroom feeling fresh. Behind every sparkling clean bathroom, there is Clorox Bleach Foamer Bathroom Spray. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bleach |
Product Information
| Cleaner Form | Spray |
| Cleaner Volume | 30 fl oz (0.9 quart) |
| Quantity Per Container | Spray Bottle |
| Container Type | Spray Bottle |
| Scent | Ocean Mist |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Bathroom |
| Features | Disinfectant |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 10.20" |
| Width | 2.95" |
| Length | 4.92" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Clorox Disinfecting Bathroom Foamer with Bleach
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK399 Stock Available
-
Product Code: GJO2540096938 Stock Available
-
Product Code: GJO25500961399 Stock Available
-
Product Code: GJO261001944 Stock Available
-
Product Code: GJO48261224 Stock Available
-
Product Code: GJO56100681 Stock Available
-
Product Code: GJO5855469 Stock Available
-
Product Code: GJO996691336 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK399 Stock Available
-
Product Code: GJO2540096938 Stock Available
-
Product Code: GJO25500961399 Stock Available
-
Product Code: GJO261001944 Stock Available
-
Product Code: GJO48261224 Stock Available
-
Product Code: GJO56100681 Stock Available
-
Product Code: GJO5855469 Stock Available
-
Product Code: GJO996691336 Stock Available