‹ Prev
Next ›
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
252 Stock Available
- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LRNLER2698122 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES161 Stock Available
-
Product Code: MMM17002159 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES124 Stock Available
-
Product Code: MMM17006197 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES299 Stock Available
-
Product Code: MMM17081ESOut of Stock
-
Product Code: MMM17083ES490 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN323761434 Stock Available
-
Product Code: ITA361813909 Stock Available
-
Product Code: MMM17017CLRES103 Stock Available
-
Product Code: MMM17067CLRVP251 Stock Available
-
Product Code: MMM17091CLR6ES203 Stock Available
-
Product Code: MMM17213ES34 Stock Available
-
Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Pearl White Barrel - Stainless Steel Tip - 1 EachProduct Code: PENBL77PWA115 Stock Available
-
Product Code: WBIHAB6FW130286 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVT7537074 Stock Available
-
Product Code: AVT9103133 Stock Available
-
Product Code: LLR028725 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269451 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES219 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES188 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK72 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES174 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES77 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN323761434 Stock Available
-
Product Code: ITA361813909 Stock Available
-
Product Code: MMM17017CLRES103 Stock Available
-
Product Code: MMM17067CLRVP251 Stock Available
-
Product Code: MMM17091CLR6ES203 Stock Available
-
Product Code: MMM17213ES34 Stock Available
-
Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Pearl White Barrel - Stainless Steel Tip - 1 EachProduct Code: PENBL77PWA115 Stock Available
-
Product Code: WBIHAB6FW130286 Stock Available