‹ Prev
Next ›
Command Small Wire Hooks
9 Small Hook - 8 oz (226.8 g) Capacity - 0.7" Width x 1.6" Length - for Utensil, Pictures, Mirror - Clear - 1 Pack
249 Stock Available
- Easy to hang
- Holds strongly on a variety of surfaces
- Removes cleanly - no holes, marks or sticky residue
- Clear so it blends in seamlessly
- Reuse them again and again
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17067CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Wire Hooks |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Small Hooks | 9 |
| Weight Capacity | 8 oz (226.8 g) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Details |
Plastic Base |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.776 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Command Small Wire Hooks
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: GMT1268242 Stock Available
-
Product Code: GMT611057 Stock Available
-
Product Code: GMT804164 Stock Available
-
Product Code: MMM17006CLRVP264 Stock Available
-
Product Code: MMM17017CLRES101 Stock Available
-
Product Code: MMM1720016ESF447 Stock Available
-
Product Code: NES351208545 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: PGC081881558 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVT7537073 Stock Available
-
Product Code: AVT9103131 Stock Available
-
Product Code: LLR028723 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269446 Stock Available
-
Product Code: LRNLER2698120 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES161 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES227 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES187 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK70 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GMT1268242 Stock Available
-
Product Code: GMT611057 Stock Available
-
Product Code: GMT804164 Stock Available
-
Product Code: MMM17006CLRVP264 Stock Available
-
Product Code: MMM17017CLRES101 Stock Available
-
Product Code: MMM1720016ESF447 Stock Available
-
Product Code: NES351208545 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: PGC081881558 Stock Available