‹ Prev
Next ›
Deflecto Sustainable Office Recycled Large Pencil Cup
5.6" Height x 4.4" Width x 4.4" Length - Black - 1 Each
76 Stock Available
- Oversized to hold multitude of supplies
- Divided compartment to keep organized
- Made from 30% recycled material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 34204 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Recycled Large Pencil Cup |
| Marketing Information | Simple. Smart. Sturdy. This environmentally responsible, recycled plastic pencil cup keeps your writing tools handy for use. Ideal for use on desk, shelf or work area, this large pencil cup includes three compartments for pens, pencils and other supplies, such as rulers and scissors. Angled front allows easy visibility and retrieval. Pencil cup is fully recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pen/Pencil Holder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.6" |
| Width | 4.4" |
| Length | 4.4" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Deflecto Sustainable Office Recycled Large Pencil Cup
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3295414422 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB2110 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4622 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT363 Stock Available
-
Product Code: BSN42250285 Stock Available
-
Product Code: BSN65625146 Stock Available
-
Product Code: BSN656383414 Stock Available
-
Product Code: BSN656474637 Stock Available
-
Product Code: BSN656481185 Stock Available
-
Product Code: ITA300353706 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295414422 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB2110 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4622 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT363 Stock Available
-
Product Code: BSN42250285 Stock Available
-
Product Code: BSN65625146 Stock Available
-
Product Code: BSN656383414 Stock Available
-
Product Code: BSN656474637 Stock Available
-
Product Code: BSN656481185 Stock Available
-
Product Code: ITA300353706 Stock Available