- Domed design provides extra room for frothy beverages and extra toppings
- Sip hole offers enjoyable sipping experience while you're on-the-go
- Vent hole allows steam to escape to safely hold hot beverages
- For use with all Dixie 10 to 20 oz. paper hot cups
<
>
Dixie Hot Cup Lid
Dome - Black - 100/Pack - 10 / Carton
Product Code: DXED9542B
Product Unit: CT1
142 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: EVEEN921211 Stock Available
-
Product Code: GJO03168373 Stock Available
-
Product Code: GJO1847524 Stock Available
-
Product Code: GMT0315537 Stock Available
-
Product Code: GMT2025216 Stock Available
-
Product Code: GMT212381 Stock Available
-
Product Code: PAP2096479Out of Stock
-
Product Code: TRKNP528PA78 Stock Available
-
Product Code: TWG087603 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | D9542B |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie |
| Product Name | Hot Cup Lid |
| Marketing Information | Hot cup lid with a condiment identifier features a domed design to give you extra space for frothy beverages or additional toppings. Large sip hole provides just the right amount of room for an enjoyable sipping experience while you're on-the-go. Vented construction allows steam to escape for safe use with hot beverages. Lids are designed for use with any Dixie 10 oz. to 20 oz. paper hot cups (sold separately). |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Type | Cup Lid |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Pack |
| Shape | Dome |
| Application/Usage | Beverage Cup |
| Features | Vented |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Width | 3.5" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Compatibility | Dixie 10 oz. to 20 oz. Paper Hot Cups |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Dome - Black - 100/Pack - 10 / Carton
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.