- Long-lasting power for your high-tech, precision devices and works wherever the job takes you - in the field and on-the-go
- Delivers the reliable, leakproof and lightweight power that professionals demand
- Lithium excels in extreme temperatures (-40 to 140 degrees F) - ideal for outdoor use
- 33% lighter than traditional alkaline batteries so perfect for portable devices, especially cordless tools
- Holds their power with up to 10 years of shelf life
<
>
Energizer Industrial Battrey
For Digital Thermometer, Multimeter, Construction, Facility Maintenance, Medical Center, Office, Classroom, Electronics, Digital Scale - Coin Cell - 1 / Pack
Product Code: EVEECRN2032
Product Unit: PK5
426 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE242 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK1535 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH3131 Stock Available
-
Product Code: EVE357BPZ3233 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911795 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921146 Stock Available
-
Product Code: ITA602331696 Stock Available
-
Product Code: OEX85110944 Stock Available
-
Product Code: SBK12411960533 Stock Available
-
Product Code: SEA12420871316 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | ECRN2032 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battrey |
| Marketing Information | Experience our longest lasting 2032 battery with Energizer 2032 Lithium Coin Batteries, featuring the world's first 3-in-1 Child Shield with three lines of defense: Color Alert, a bitter coating, and secure packaging. Only Energizer helps kids stay safe with new Color Alert technology that dyes the mouth blue seconds after contact with saliva to indicate possible ingestion. The non-toxic bitter coating helps discourage ingestion, while the secure packaging is almost impossible to open without scissors. Energizer lithium 2032 batteries perform in extreme temperatures ranging from -22 to 140 degrees Fahrenheit for dependable power, even in the toughest conditions. Reach for these Energizer batteries when you need key fob batteries, batteries for remotes, or batteries for glucose monitors or heart monitors. Energizer coin batteries are also an ideal power source for your keyless entry system, toys and games. Lasting up to 12 years in storage, these lithium batteries provide reliable power when you need it most. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | Coin Cell |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
Physical Characteristics
| Height | 7.7" |
| Width | 0.2" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 0.14 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |