‹ Prev
Next ›
Energizer Recharge Universal Rechargeable D Batteries
For Multipurpose - Battery Rechargeable - D - 2500 mAh - 1 Year Shelf Life - 2 / Pack
42 Stock Available
- Can be charged hundreds of times
- For best results, pair with innovative Energizer chargers
- Great for use in cameras, CD players and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | NH50BP-2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Recharge |
| Product Name | Recharge Universal Rechargeable D Batteries |
| Marketing Information | Keep your family fully powered every day with long-lasting Energizer Recharge Universal Rechargeable Batteries. These rechargeable batteries help you save money and create less waste over time, reducing environmental impact. Each Energizer Recharge Universal battery can be charged and used hundreds of times. Don't feel like using your charged-up batteries right away? The charge lasts up to one year in storage. Simply pair up with any Energizer Recharge Charger to power up your everyday devices like toys, portable radios, and flashlights and keep the power going. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | D |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride (NiMH) |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Shelf Life | 1 Year |
Physical Characteristics
| Height | 4.3" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 4.98 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
Energizer Recharge Universal Rechargeable D Batteries