- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
<
>
Genuine Joe 12 oz Hot/Cold Foam Cups
12 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 40/Pack - 25 / Carton
Product Code: GJO58552
Product Unit: CT1
150 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Carton
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH800 Stock Available
-
Product Code: GJO211204102 Stock Available
-
Product Code: GJO24081Out of Stock
-
Product Code: GJO2550096779 Stock Available
-
Product Code: OEX67772450 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX85110920 Stock Available
-
Product Code: OEX9275313 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58552 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 12 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. Versatile lids for these cups fit multiple, Genuine Joe Styrofoam Cup sizes for space-saving storage. Lids (58555) can be used on 14 oz. and 16 oz. cups. The lids and other cup sizes are all sold separately. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 40/Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 4.3" |
| Diameter | 3.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT114 Stock Available
-
Product Code: GJO10501Out of Stock
-
Product Code: GJO11251CT16 Stock Available
-
Product Code: GJO58230CT52 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016233 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163766 Stock Available
-
Product Code: SCC16PXOut of Stock
-
Product Code: SCC316SI0041CT8 Stock Available
-
Product Code: SCCP16R9 Stock Available