‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket
7.13 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Blue, White - 1 Each
53 Stock Available
- Low-profile design for easy storage
- Ideal for classroom, office, commercial and institutional use
- Universal recycle logo
- Blue color-coding for recycling
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 57257 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket |
| Marketing Information | Ideal for classroom, office, commercial and institutional use, recycling wastebasket offers a way to store your recycling deskside until it can be routed to official storage areas. Save yourself from the clutter with this convenient drop that is short enough to slide under desk and out of sight. Low-profile design features the universal recycle logo for easy identification. Wastebasket holds 28-1/2" quarts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket |
Product Information
| Capacity | 7.13 gal |
| Shape | Rectangular |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 15" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket
From the Manufacturer
Also Consider
-
7.13 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Blue, White - 12 / CartonProduct Code: GJO57257CT4 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE07742137 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414343 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055083 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143945 Stock Available
-
Product Code: GJO02107303 Stock Available
-
Product Code: GJO261002002 Stock Available
-
Product Code: MLK175D372 Stock Available
-
Product Code: OEX67772430 Stock Available
-
Product Code: OEX9885074 Stock Available
-
Product Code: SPR02160172 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE07742137 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414343 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055083 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143945 Stock Available
-
Product Code: GJO02107303 Stock Available
-
Product Code: GJO261002002 Stock Available
-
Product Code: MLK175D372 Stock Available
-
Product Code: OEX67772430 Stock Available
-
Product Code: OEX9885074 Stock Available
-
Product Code: SPR02160172 Stock Available