‹ Prev
Next ›
Master Lock Resettable Combination Lock
4 Digit - 0.31" Shackle Diameter - Brass - 1 Each
335 Stock Available
- Dial is on the bottom of the lock
- Strength and weatherability
- Resettable to any of 10,000 personalized combinations
- Solid brass case resists tampering for reliable protection
Product Details
General Information
| Manufacturer | Master Lock, LLC |
| Manufacturer Part Number | 175D |
| Manufacturer Website Address | http://www.masterlock.com |
| Brand Name | Master Lock |
| Product Name | Resettable Combination Lock |
| Marketing Information | Set a personalized combination with this four-digit dialing brass padlock. Dial is on the bottom of the lock. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Padlock |
Product Information
| Shackle Diameter | 0.31" |
| Shackle Height | 1" |
| Shackle Width | 1" |
| Number of Locking Combination | 4 |
| Features | Resettable |
Physical Characteristics
| Product Material | Brass |
| Height | 2.9" |
| Width | 2" |
| Depth | 1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Master Lock Resettable Combination Lock
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: GJO5725753 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA00AN289 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA01AN256 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA02AN287 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN370 Stock Available
-
Product Code: MMM6355AN193 Stock Available
-
Product Code: PIL840675 Stock Available
-
Product Code: STD3189Out of Stock
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GJO5725753 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA00AN289 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA01AN256 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA02AN287 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN370 Stock Available
-
Product Code: MMM6355AN193 Stock Available
-
Product Code: PIL840675 Stock Available
-
Product Code: STD3189Out of Stock