‹ Prev
Next ›
Genuine Joe Fire-safe 3-Gallon Ashtray Receptacle
3 gal Capacity - Removable Lid, Fire-Safe - 28" Height x 11" Width - Aluminum, Stainless Steel - Aluminum, Black - 1 Each
Out of Stock
- Dual-purpose design accepts cigarettes and trash at single location
- Removable lid allows quick, clean disposal of contents
- Slim, compact construction is perfect for low-traffic areas
- Recommended for indoor use only
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58884 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Fire-safe 3-Gallon Ashtray Receptacle |
| Marketing Information | Ashtray waste receptacle offers easy disposal of cigarettes and trash at one location. Slim, efficient design is ideal for smaller traffic areas. Removable lid allows easy disposal of ashtray contents and full access to the trash can. Waste receptacle includes galvanized liner beneath and is made from fire-safe stainless steel and aluminum construction. Receptacle is recommended for indoor use only. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Receptacle |
Product Information
| Capacity | 3 gal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 28" |
| Width | 11" |
| Length | 11" |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe Fire-safe 3-Gallon Ashtray Receptacle
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: FEL322990117 Stock Available
-
Product Code: HHM810KL1 Stock Available
-
Product Code: HVRCH53010Out of Stock
-
Product Code: JOJ202045155 Stock Available
-
Product Code: LLR002319 Stock Available
-
Product Code: MIIMDS938012 Stock Available
-
Product Code: MIIMDSNOTOUCH14 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FEL322990117 Stock Available
-
Product Code: HHM810KL1 Stock Available
-
Product Code: HVRCH53010Out of Stock
-
Product Code: JOJ202045155 Stock Available
-
Product Code: LLR002319 Stock Available
-
Product Code: MIIMDS938012 Stock Available
-
Product Code: MIIMDSNOTOUCH14 Stock Available