‹ Prev
Next ›
Lorell Microwave
Single - 1.6 ft³ Capacity - Microwave - 11 Power Levels - FuseMetal - Countertop - Black, Silver
9 Stock Available
- Touch pad controls offer simple way to set cooking time or adjust settings
- Sensor cooking ensures your foods are perfectly heated
- 11 power levels offer customizable control of your preferred temperature
- Quick-set menu buttons help you quickly heat up common dishes
- Child-safety lock prevents improper use by children
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 00231 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Microwave |
| Marketing Information | Microwave with a 1.6 cubic foot capacity features easy-to-use, touch pad controls for a simple way to set your cooking time or settings. Sensor cooking automatically adjusts the cooking time to ensure your foods are perfectly heated. 11 levels of power offer more control to cook or reheat a variety of dishes. Six quick-set menu buttons instantly set a predetermined timer to consistently heat up common dishes with a quick push of a button. Child-safety lock prevents children from operating the microwave to prevent improper use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Microwave Oven |
Technical Information
| Function | Microwave |
| Number of Power Levels | 11 |
| Microwave Type | Single |
| Microwave Capacity | 1.6 ft³ |
| Features |
|
Controls/Indicators
| Controls | Touch Panel |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Countertop |
| Height | 12.9" |
| Width | 21.8" |
| Depth | 19.1" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1-year limited warranty. |
Description
Lorell Microwave
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AKM30250B15 Stock Available
-
Product Code: BSN099526545 Stock Available
-
Product Code: BSN099538870 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414254 Stock Available
-
Product Code: HVRCH53010Out of Stock
-
Product Code: NES31803CT1424 Stock Available
-
Product Code: NES31831CT793 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AKM30250B15 Stock Available
-
Product Code: BSN099526545 Stock Available
-
Product Code: BSN099538870 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414254 Stock Available
-
Product Code: HVRCH53010Out of Stock
-
Product Code: NES31803CT1424 Stock Available
-
Product Code: NES31831CT793 Stock Available