‹ Prev
Next ›
Genuine Joe Low Density White Can Liners
60 gal Capacity - 58" Length x 38" Width x 0.90 mil (23 Micron) Thickness - Low Density - White - Can, Waste Disposal - Yes - 100 / Carton
Out of Stock
- Strong and resilient to contain a variety of items
- Puncture-resistant
- Leak-resistant
- Star-bottom seal for even weight distribution
Select Product Options
Bag Size: 58" x 38"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 3858W |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Low Density White Can Liners |
| Marketing Information | Extra heavy-duty, trash can liners offer an extra-strong construction so they are suitable for all trash applications. They are also leak-resistant to contain liquid contents. Star-bottom construction is designed for more even distribution of contents. Low-density liners come in a coreless roll for easy dispensing anywhere. |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Volume Capacity | 60 gal |
| Bag Length | 58" |
| Bag Width | 38" |
| Bag Thickness | 0.90 mil (23 Micron) |
| Density | Low |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 70% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Genuine Joe Low Density White Can Liners
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.