- Ceramic heating technology allows efficient use in medium-size to large rooms
- Large temperature settings ensure easy visibility from distance
- Programmable thermostat lets you adjust timer settings
- Overheat protection ensures safe use for easy handling
- Slim design allows convenient use in optimal location
<
>
Honeywell Digital Ceramic Compact Heater
Ceramic - Electric - 750 W to 1500 W - 2 x Heat Settings - Timer - 1500 W - Oscillation - Tower - Black
Product Code: HWLHCE311V
Product Unit: Each
43 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN366128535 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921146 Stock Available
-
Product Code: GKC30201126 Stock Available
-
Product Code: GKC30203321 Stock Available
-
Product Code: GMT6305115 Stock Available
-
Product Code: KCC2127118935 Stock Available
-
Product Code: KMW5250032 Stock Available
-
Product Code: MRS2905657 Stock Available
-
Product Code: OEX85110944 Stock Available
-
Product Code: STK39805250 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | HCE311V |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Model | HCE311V |
| Product Name | Digital Ceramic Compact Heater |
| Marketing Information | Compact tower heater features ceramic heating technology to deliver quick and efficient personal warmth in medium to large rooms. Large temperature settings allow you to easily see the display from several feet away. Two heat settings allow you to choose between maximum heat and energy saver to accommodate your personal preference. Programmable thermostat allows you to adjust the timer settings to run the heater for one to eight hours. Overheat protection and the cool-touch housing ensure safe handling. Slim, space-saving design allows convenient placement wherever you need it most. Wide-range oscillation moves the heat from side to side for warming comfort in a wider area. Recessed carrying handle provides a handy location to safely pick up your heater as needed. Permanent filter helps prevent dust and particles from entering your heater to keep your air cleaner. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Convection Heater |
Technical Information
| Number of Heat Settings | 2 |
| Heating Element | Ceramic |
| Minimum Heat Power | 750 W |
| Maximum Heat Power | 1500 W |
| Timer | Yes |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Oscillation | Yes |
| Overheat Protection | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Programmable | Yes |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 1500 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Tower |
Miscellaneous
| Application/Usage | Indoor |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Ceramic - Electric - 750 W to 1500 W - 2 x Heat Settings - Timer - 1500 W - Oscillation - Tower - Black
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.