‹ Prev
Next ›
HP Trifold Brochure Paper - White
97 Brightness - Letter - 8 1/2" x 11" - 40 lb Basis Weight - Smooth, Glossy - Double-sided - White - 1 Pack
9 Stock Available
- Smooth, glossy, bright-white paper for use with laser printers
- Helps create marketing materials that look and feel professionally printed
- Fold easily along the prescored lines for a clean edge
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q6612A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | Trifold Brochure Paper - White |
| Marketing Information | Tri-fold Brochure Paper helps you create custom marketing materials that look and feel professionally printed. Ideal for use with laser printers. Finish is smooth, glossy and bright white. Print on both sides of each coated page. High-opacity stock is designed for minimal show-through. Fold easily along the pre-scored lines for a clean edge. 40 lb. brochure paper has a 5.5 mil thickness. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Brochure/Flyer Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 40 lb |
| Sheet Thickness | 5.50 mil |
| Print Technology | Laser |
| Surface Finish |
|
| Brightness | 97 |
| Features | Double-sided |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Compatibility |
Color Multifunction Printer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Month |
Description
HP Trifold Brochure Paper - White
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN04467224 Stock Available
-
Product Code: BSN11875150 Stock Available
-
Product Code: BSN11876413 Stock Available
-
Product Code: BSN25347257 Stock Available
-
Product Code: BSN37531135 Stock Available
-
Product Code: CLI4691265 Stock Available
-
Product Code: KEB3113222 Stock Available
-
Product Code: MRINUT2001544814 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN04467224 Stock Available
-
Product Code: BSN11875150 Stock Available
-
Product Code: BSN11876413 Stock Available
-
Product Code: BSN25347257 Stock Available
-
Product Code: BSN37531135 Stock Available
-
Product Code: CLI4691265 Stock Available
-
Product Code: KEB3113222 Stock Available
-
Product Code: MRINUT2001544814 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available