‹ Prev
Next ›
HP Glossy Brochure Paper - White
97 Brightness - Letter - 8 1/2" x 11" - 40 lb Basis Weight - Glossy - White - 1 Pack
142 Stock Available
- Makes impressive, professional-quality brochures and marketing materials
- Delivers consistent clarity and color
- Compatible with laser printers
- Print on both sides with no show-through
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q6611A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | Glossy Brochure Paper - White |
| Marketing Information | High-end, glossy paper offers increased brightness for breathtaking vivid photo and image quality with unmatched consistency and reliability from start to finish. Heavyweight paper also provides high opacity for an impressive look and feel. Eliminate show-through and print expertly on both sides, thanks to the thickness. Porous coating and base paper formulation allow moisture escape during fusing to reduce blistering. Special slip agents in the coating promote superior processing in most environments so you keep paper jams to a minimum. 40 lb. paper is compatible with most laser printers and copiers. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Brochure/Flyer Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 40 lb |
| Print Technology | Laser |
| Surface Finish | Glossy |
| Brightness | 97 |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
| Additional Warranty Information | Manufacturer will replace if defective |
Description
HP Glossy Brochure Paper - White
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN0310571 Stock Available
-
Product Code: HEW4WN08A10 Stock Available
-
Product Code: OEX8511463 Stock Available
-
Product Code: PIL2606819 Stock Available
-
Product Code: SAN13601A421 Stock Available
-
Product Code: SJN316489472 Stock Available
-
Product Code: SJN35131957 Stock Available
-
Product Code: SPR252262228 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN0310571 Stock Available
-
Product Code: HEW4WN08A10 Stock Available
-
Product Code: OEX8511463 Stock Available
-
Product Code: PIL2606819 Stock Available
-
Product Code: SAN13601A421 Stock Available
-
Product Code: SJN316489472 Stock Available
-
Product Code: SJN35131957 Stock Available
-
Product Code: SPR252262228 Stock Available