‹ Prev
Next ›
IRIS Clear Storage Boxes with Lids
External Dimensions: 17.5" Width x 26.1" Depth x 11.9" Height - 17 gal - Stackable - Polypropylene - Clear - For Multipurpose - 5 / Carton
7 Stock Available
- Stackable
- Strength and durability
- Includes snap-down buckles for secure handling
- 68 quart capacity
- 5 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irisusainc.com |
| Brand Name | IRIS |
| Product Name | Clear Storage Boxes with Lids |
| Marketing Information | Stackable storage box is made of high-quality clear polypropylene for strength, durability and easy viewing of contents. Storage box features snap-down buckles for secure handling. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Volume Capacity | 17 gal |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Exterior Material | Polypropylene |
| Height | 11.9" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 26.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
IRIS Clear Storage Boxes with Lids
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICCSM241BLK11 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BE134 Stock Available
-
Product Code: HAM120023467 Stock Available
-
Product Code: MMM1426491 Stock Available
-
Product Code: MMM6605AN412 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PAC101188178 Stock Available
-
Product Code: WAU40311706 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICCSM241BLK11 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BE134 Stock Available
-
Product Code: HAM120023467 Stock Available
-
Product Code: MMM1426491 Stock Available
-
Product Code: MMM6605AN412 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PAC101188178 Stock Available
-
Product Code: WAU40311706 Stock Available