- Wireless connectivity lets you move freely around room for increased impact
- Easy-to-find controls ensure smooth, simple navigation through each slide
- Bright-red laser pointer lets you direct attention exactly where you need
- Battery indicator lets you quickly glance at remaining power
- Plug-and-play technology allows immediate use with no software to install
<
>
Logitech Wireless Presenter
Laser - Wireless - 49.21 ft - Radio Frequency - 2.40 GHz - Black - USB - 1 Each
Product Code: LOG910001354
Product Unit: Each
17 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACM9008763 Stock Available
-
Product Code: BSN099522411 Stock Available
-
Product Code: EPIE45157 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911948 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921139 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT459 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152245 Stock Available
-
Product Code: NES35115103 Stock Available
-
Product Code: OEX85110920 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-001354 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | R400 |
| Product Name | Wireless Presenter |
| Marketing Information | Plug and play presenter with 2.4Ghz wireless technology. Ranges up to 50'. Red laser pointer. Includes carrying case and 2 "AAA" batteries. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Pointer |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 49.21 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Laser |
| Pointing Device Features | Battery Indicator |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Included | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.9" |
| Width | 6.2" |
| Length | 8" |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| System Requirements |
Windows-based computer:
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Computer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.