‹ Prev
Next ›
Lorell Height-Adjustable Device Stand
44 lb Load Capacity - 5.50" Height x 9.25" Width x 14.50" Depth - Desktop - Steel - Black
152 Stock Available
- Perfect for home/office or gaming peripherals
- Easily adjusts in height for best position to avoid shoulder and neck strain
- Versatile design with 3 height settings: 3-9/10", 4-7/10" and 5-1/2"
- Heat-dissipating top with perforations in the sturdy, steel frame
- Stabilizing rubber pads protect your desktop from scratches
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 18329 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Height-Adjustable Device Stand |
| Marketing Information | Perfect for work or gaming units, this Height-Adjustable Steel Desktop Stand helps prevent neck and shoulder strain with three height settings. For your optimal position, easily set the stand at 3-9/10" , 4-7/10" or 5-1/2". Adjustment is easy. Simply press the silver button and slide it to the next opening. Perforated top dissipates heat, allowing airflow to cool your monitor, laptop or gaming units. Nonskid rubber pads keep the stand stable and protect your desktop from scratches and marks. Stand holds up to 44 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook Stand |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5.50" |
| Width | 9.25" |
| Depth | 14.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Lorell Height-Adjustable Device Stand
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN656474473 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910894 Stock Available
-
Product Code: BSN656504782 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91923 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92457 Stock Available
-
Product Code: ITA361813868 Stock Available
-
Product Code: LLR60006293 Stock Available
-
Product Code: LLR84149BX501 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN656474473 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910894 Stock Available
-
Product Code: BSN656504782 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91923 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92457 Stock Available
-
Product Code: ITA361813868 Stock Available
-
Product Code: LLR60006293 Stock Available
-
Product Code: LLR84149BX501 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available