‹ Prev
Next ›
Lorell Industrial Wire Shelving
48" Width x 24" Depth x 72" Height - 4 x Shelf(ves) - 4000 lb Load Capacity - Black - Steel
Out of Stock
- Shelves adjust in 1" increments to accommodate wide variety of items
- Sturdy construction holds up to 1,000 lb. when evenly distributed
- Collar-and-sleeve assembly does not require tools for simple setup
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69140 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Industrial Wire Shelving |
| Marketing Information |
Industrial wire shelving is designed to provide the essentials for industrial wire shelving so you can organize your storage areas. Kit includes four shelves and four posts. Easy collar-and-sleeve assembly requires no tools. Each shelf adjusts in 1" increments. Shelving is made of steel with a chrome powder-coat finish, 10-gauge shelf surface, 3-gauge frame and 6-gauge wave pattern. Weight capacity is 1,000 lb. evenly distributed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Shelf |
Product Information
| Total Number of Shelves | 4 |
| Load Capacity | 4000 lb |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 72" |
| Width | 48" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Industrial Wire Shelving
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN04467227 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD746 Stock Available
-
Product Code: HWLHTF210B8 Stock Available
-
Product Code: LLR19767168 Stock Available
-
Product Code: LLR19768115 Stock Available
-
Product Code: MMM76794127 Stock Available
-
Product Code: OXF50290 Stock Available
-
Product Code: SWI74550Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN04467227 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD746 Stock Available
-
Product Code: HWLHTF210B8 Stock Available
-
Product Code: LLR19767168 Stock Available
-
Product Code: LLR19768115 Stock Available
-
Product Code: MMM76794127 Stock Available
-
Product Code: OXF50290 Stock Available
-
Product Code: SWI74550Out of Stock