‹ Prev
Next ›
Lorell Wooden Coat Hangers
7.2" Height x 13.8" Width - for Coat, Clothes, Garment - Wooden, Metal - Natural - 30 / Carton
50 Stock Available
- Large construction helps keep clothes properly supported
- Smooth material prevents damaging delicate fabrics
- Notches at each end prevent garments from slipping off
- Trousers bar allows consolidated storage of clothes
- Metal hook offers sturdy support for lasting use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 01066 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Wooden Coat Hangers |
| Marketing Information | Wooden coat hangers feature a smooth, large construction to help keep your clothes properly supported without any damage. Notches at each end prevent shoulder straps from slipping off the hanger for versatile use. Trousers bar allows you to keep your pants and jacket in one location. Strong metal hook resists bending for long-lasting use. |
| Packaged Quantity | 30 / Carton |
| Product Type | Hanger |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Product Material |
|
| Height | 7.2" |
| Width | 13.8" |
| Depth | 14.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Wooden Coat Hangers
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3655148637 Stock Available
-
Product Code: HWLHCE311V32 Stock Available
-
Product Code: JDKC67009571 Stock Available
-
Product Code: KCC2127121863 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK195 Stock Available
-
Product Code: SJN686661782 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3655148637 Stock Available
-
Product Code: HWLHCE311V32 Stock Available
-
Product Code: JDKC67009571 Stock Available
-
Product Code: KCC2127121863 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK195 Stock Available
-
Product Code: SJN686661782 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock