‹ Prev
Next ›
Microban 64GB USB Flash Drive - Blue
64 GB - USB 2.0 Type A - Blue - 5 Year Warranty - 1 Each - TAA Compliant
Out of Stock
- Compatible with all USB ports
- Retractable so no cap to lose
- Classic design with the basics
- Great for carrying your files with you on-the-go
Product Details
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 98658 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Brand Name | Microban |
| Product Name | 64GB USB Flash Drive - Blue |
| Marketing Information | Get back to basics! Verbatim®'s classic USB drive lets you transport and store files in one small, convenient location and move that information with you throughout the day. The retractable housing protects the USB connector and easily slides in and out - no cap to lose! |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 64 GB |
| Features |
|
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Form Factor | External |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.4" |
| Length | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
System Requirements: Operating System |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Microban 64GB USB Flash Drive - Blue
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: KEB21167235 Stock Available
-
Product Code: LOG910001675185 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: VER70897Out of Stock
-
Product Code: VER97275CTOut of Stock
-
Product Code: VER99121257 Stock Available
-
Product Code: VER9981078 Stock Available
-
Product Code: XST1829135 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: KEB21167235 Stock Available
-
Product Code: LOG910001675185 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: VER70897Out of Stock
-
Product Code: VER97275CTOut of Stock
-
Product Code: VER99121257 Stock Available
-
Product Code: VER9981078 Stock Available
-
Product Code: XST1829135 Stock Available