- Compatible with HP LaserJet Pro M404dn and M404dw
- Also works in LaserJet Pro MFP M428fdn, MFP M428fdw
- High, consistent quality of MICR printing
- Engineered for superior performance to minimize bank check rejects
<
>
microMICR MICR Laser Toner Cartridge 58A (CF258A) - Black - 1 Each
3000 Pages
Product Code: MCMMICRTHN58A
Product Unit: Each
18 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN117B14LB1040 Stock Available
-
Product Code: BSN157482711 Stock Available
-
Product Code: FLR1115223LROut of Stock
-
Product Code: HEWCF258A840 Stock Available
-
Product Code: HEWW2120A63 Stock Available
-
Product Code: KEB21163109 Stock Available
-
Product Code: MMM38506142 Stock Available
-
Product Code: PIL77240142 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247143 Stock Available
-
Product Code: XST2211157 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-58A |
| Manufacturer Website Address | http://www.micro-micr.com |
| Brand Name | microMICR |
| Product Name | Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge with new MICR toner is designed for use with HP LaserJet Pro M404dn, M404dw, MFP M428fdn and MFP M428fdw. Standard-yield cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. It uses special MICR toner developed and tested specifically for each model printer, retaining the original components and keeping the OEM factory seal intact. Cartridge yields approximately 3,000 pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 3000 Pages |
| MICR | Yes |
Miscellaneous
| Compatible to OEM Part Number | CF258A |
| Compatible to OEM Model | 58A |
| Compatibility |
HP Laserjet Printers:
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Additional Warranty Information |
Limited one year from date of purchase from MCM. |
Description
3000 Pages
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.